Ogólne zasady zaliczenia projektów
- Najpóźniej do drugich zajęć student zobowiązany jest do założenia konta na Platformie Moodle i zapisania się na przedmiot z użyciem klucza podanego przez prowadzącego.
- Projekty mogą być wykonywane pojedynczo lub w zespołach maksymalnie 3-osobowych.
- Obecność na zajęciach jest obowiązkowa. Zgodnie z Regulaminem studiów w Politechnice Świętokrzyskiej, nieobecność studenta, nawet usprawiedliwiona, na więcej niż 1/3 zajęć, może być podstawą do niezaliczenia tych zajęć.
- Nieobecność można usprawiedliwić jedynie na pierwszych zajęciach po nieobecności, za okazaniem zwolnienia od lekarza.
- Szczególne przypadki nieobecności nie związane z chorobą muszą być zgłaszane przed nieobecnością (osobiście lub drogą mailową). Wyjaśnienia składane w późniejszym terminie nie będą brane pod uwagę.
- Jeden temat może być realizowany w grupie projektowej tylko i wyłącznie przez jeden zespół.
- Tematy projektów można wybierać z listy przygotowanej przez prowadzącego (jeśli taka istnieje), albo zaproponować własny, który przed zatwierdzeniem musi zostać omówiony z prowadzącym na zajęciach.
- Zespoły i tematy projektów muszą zostać wybrane najpóźniej podczas drugich zajęć w semestrze. Przyjmowane są także zgłoszenia drogą mailową (zgodnie z zasadami komunikacji drogą elektroniczną). Niespełnienie powyższego warunku skutkuje niezaliczeniem zajęć.
- W trakcie semestru nie ma możliwości zmiany tematu projektu ani składu zespołu.
- Projekty mogą być wykonywane zarówno w systemie operacyjnym Linux jak i Windows. Multiplatformowość może być dodatkowym atutem branym pod uwagę przy wystawianiu oceny końcowej.
- Implementacja projektu ma być oparta o harmonogram kamieni milowych. Każdy zespół musi opracować taki harmonogram i przedstawić go prowadzącemu najpóźniej podczas drugich zajęć oraz wysłać go na Platformie Moodle (zgodnie z zasadami komunikacji drogą elektroniczną). Postęp prac nad projektem zostanie w trakcie semestru dokładnie skontrolowany i oceniony dwa razy (w semestrze zimowym podczas wskazanych przez prowadzącego zajęć w listopadzie i w grudniu/styczniu, a w semestrze letnim w kwietniu i w maju/czerwcu). Niezrealizowanie któregoś z kamieni milowych obniża ocenę końcową o jeden stopień. Niezrealizowanie obu kamieni milowych skutkuje oceną 2.0 w I terminie. Wówczas o zaliczenie będzie się można ubiegać dopiero w II terminie. Kamień milowy zrealizowany w niezadowalającym stopniu lub niezgodnie z harmonogramem obniża ocenę końcową o pół stopnia.
- Do każdego kamienia milowego należy przygotować podsumowanie w formacie PDF, w treści którego znajdą się:
- nagłówek (nazwa uczelni, kierunek studiów, rok, semestr, skład zespołu, nazwa przedmiotu, temat projektu, numer kamienia milowego),
- wypunktowane wszystkie prace wykonane w ramach danego kamienia milowego,
- wypunktowane wszystkie prace, których nie udało się wykonać, a które zostały zaplanowane dla danego kamienia milowego,
- wypunktowane wszystkie prace, które zostaną wykonane w ramach kolejnego kamienia milowego (lub do obrony projektu).
Podsumowanie należy wysłać na Platformie Moodle do prowadzącego (zgodnie z zasadami komunikacji drogą elektroniczną) trzy dni przed terminem oddania kamienia milowego. Cząstkowych rezultatów projektu nie należy wysyłać, a jedynie zaprezentować je podczas zajęć.
- Pod koniec semestru wraz z projektem należy oddać sprawozdanie w formacie PDF, w treści którego znajdą się:
- nagłówek (nazwa uczelni, kierunek studiów, rok, semestr, skład zespołu, nazwa przedmiotu, temat projektu),
- opis tematyki projektu,
- użyty język programowania, biblioteki, IDE, OS itp.
- instrukcja kompilacji/uruchomienia, opis działania i instrukcja obsługi,
- zrzuty ekranu z przykładowym zadziałaniem,
- opis użytych algorytmów i najważniejszych fragmentów implementacji,
- krótkie podsumowanie (np. czego nie udało się zrealizować, co można poprawić, możliwe kierunki rozwoju projektu itp.),
- podział prac pomiędzy poszczególnych członków zespołu.
- Pod koniec semestru wraz z projektem należy także oddać dokumentację techniczną kodu źródłowego (w formacie HTML lub PDF) wygenerowaną (w zależności od użytego języka programowania) np. programem Doxygen albo Javadoc itp.
- Ocena w I terminie wystawiana jest najpóźniej podczas ostatnich zajęć w semestrze, kiedy to projekt musi zostać zaprezentowany i obroniony. Obrona ma na celu sprawdzenie znajomości kodu źródłowego oraz zagadnień teoretycznych związanych z tematyką projektu.
- Warunkiem przystąpienia do obrony projektu jest jego wcześniejsze wysłanie na Platformie Moodle do prowadzącego (wraz ze sprawozdaniem i dokumentacją kodu źródłowego oraz zgodnie z zasadami komunikacji drogą elektroniczną) w terminie ustalonym na zajęciach lub opublikowanym na Platformie Moodle.
- Dla osób, które nie uzyskają zaliczenia w I terminie, zostanie zorganizowany II termin zaliczenia podczas sesji egzaminacyjnej, a następnie III termin w sesji poprawkowej.
- Plagiaty nie będą tolerowane! Stwierdzenie podobieństwa projektu do innego (także z lat wcześniejszych) skutkuje brakiem zaliczenia przedmiotu bez możliwości poprawy.
- Szczegółowe zasady zaliczenia projektu (jeśli takie występują) znajdują się na stronie danego przedmiotu. Szczegółowe zasady mają pierwszeństwo przed ogólnymi.
- Pozostałe zasady definiuje Regulamin studiów w Politechnice Świętokrzyskiej.