Wstęp

by Paweł Paduch published 2018/12/10 18:49:50 GMT+2, last modified 2018-12-10T18:49:50+02:00
Vim, co to takiego?

Co to jest Vim

Vim jest zaawansowanym edytorem tekstowym. Z początku jego dość "szorstki" interfejs wielu zniechęca. Jednak gdy ktoś przywyknie i pozna możliwości, to go pokocha.
Vim jest ulepszoną wersją vi (VIMproved) i tego programu będzie dotyczył ten opis. Jest także wersja graficzna GVIM. Program ten jest przedewszystkim wykożystywany w środowiskach Unixowych/Linuxowych ale można także znaleźć werjse na Windows.

    1. Strona domowa edytora to http://www.vim.org/. Można tam pobrać najnowsze wersje programu a także poczytać dokumentację.

    2. Uruchomienie. Vim można uruchomić na kilka sposobów najczęstsze z nich to:
      • vim - otwiera nam edytor bez określonego pliku. Nazwę pliku trzeba określić podczas zapisu.
      • vim plik.txt - otwiera nam plik plik.txt jeżeli taki ne istnieje to po wydaniu komendy zapisu zostanie on utworzony.
      • vim plik.txt +20 - otwiera nam plik plik.txt i ustawia kursor od razu w 20 lini (lub na końcu jeżeli plik ma mniej niez 20 lini.

    3. Edytor pracuje w dwóch trybach:
      • Tryb poleceń - każde wciśnięcie klawisza interpretowane jest jako polecenie. W tym trybie pracy edytor jest ustawiany zaraz po uruchomieniu, np. vi plik.txt. W trybie poleceń można korzystać z opisanych w dalszej części komend. Zwykle są to komendy "krótkie" które nie pojawiają nam się np yy (kopiowanie lini) czy p (wklejenie), lub "długie" - wymagające wpisania komendy po znaku ":" np :set number (ustawia numerację lini)
      • Tryb wpisywania - tryb w którym normalnie piszemy do edytowanego pliku.
      Przejście do trybu pisania następuję po naciśnięciu np. jednej z liter A,a,i,I,o,O a do trybu edycji przez klawisz ESC.

    4. Wyjście następuje w trybie edycji (czyli po ESC) przez :q zapisanie pliku :w <plik> lub wyjście bez zapisu :q!

    5. Vim może także nam udzielić pomocy. Wciskając klawisz F1 (jeżeli taki istnieje), lub pisząc w trybie poleceń :help <enter>
      dostaniemy pomoc edytora. No dobrze tylko jak teraz "to" zamknąć? :) Tak jak inny plik, w trybie edycji (zawsze można sobie na wszelki wypadek nacisnąć ESC) piszemy :q!

    6. Bardziej szczegółowy opis komend jest podany w dalszej części.